Péče o morče s malokluzí
Našim dvěma morčatům byla diagnostikována malokluze. Péče o morčata s problémovými zuby není vůbec jednoduchá, a proto bych se ráda podělila o své zkušenosti.
Vzhledem k tomu, že morčatům rostou zuby trvale, je třeba, aby docházelo k jejich neustálému obrušování. Pokud obrušování není možné, například díky složení stravy nebo zdravotním problémům, dojde k přerůstání stoliček a následně řezáků, což má za následek neschopnost přijímat potravu a bez zásahu veterináře smrt.
Jak poznám, že má morče problémy se zuby?
Včasná diagnostika je základem úspěšné léčby. Morče s přerostlými zuby mění nejdříve stravovací návyky. Vybírá si potraviny měkké a lehké na ukousnutí. Pokud má rádo okurku, začné jíst pouze střed a slupku nechává, nezvládne jíst mrkev. Když zuby přerostou moc, morče nemůže zavřít pořádně tlamku a sliní. Toho už si člověk zaručeně všimne, jelikož morče má mokrou náprsenku a výrazně zapáchá. Pokud majitel zjistí problémy se zuby, není času nazbyt a je potřeba okamžitě navštívit veterináře. Není mnoho ambulancí, které zvládnou ošetřit zuby drobných hlodavců. Já mám zkušenosti s
klinikou chorob ptáků, plazů a drobných savců
při VFU Brno. Důležité je vědět, že prvním krokem je korekce zubů pomocí brusky v narkóze a zjištění příčiny přerůstání zubů. Jak už jsem se zmiňovala výše, úspěšná léčba závisí na včasné diagnostice, jelikož morčata velmi rychle ztrácí na váze a psychicky těžce nesou, že nemůžou jíst. Jestliže máme morče již po korekci zubů, či jsme právě zjistili neschopnost přijímat potravu, musíme začít s umělou výživou.
Umělá výživa
RodiCare Instant
Základem umělé výživy je RodiCare Instant. RodiCare Instant je hodnotné kompletní krmivo v práškové formě, určené pro morčata, králíky, činčily, ale i pro rostlinami se živící plazy a ptáky, kteří přechodně nemohou přijímat pevnou stravu. Toto krmivo lze sehnat u veterináře ve dvou typech balení: pytlík (20 g) nebo krabička (170 g). Výhodou tohoto krmiva je, že obsahuje všechny potřebné vitaminy. Příprava je jednoduchá, rozmíchá se s vodou a vytvoří se hustá kaše. Morče je často apatické a musí se do jídla nutit, nebo není ve stavu, kdy si tekuté krmivo zvládne jíst samo z misky, proto je nutné nasadit krmení ze stříkačky. Nejlepší je použít krmící stříkačku, která ma širší a delší konec. Klasická stříkačka má problém s hustou směsí.
|
Krmící stříkačka (http://www.thehayexperts.co.uk/feeding-syringe.html) |
|
|
Naše morče jedno zvládalo 1,5 ml, druhé 2 ml na jedno sousto. Celkové denní množství doporučí veterinář podle hmotnosti morčete. Stříkačka se vkládá do tlamky škvírou mezi řezáky a stoličkami. Porce jídla se nesmí dávat moc prudce či hluboko, aby nedošlo k dávení morčete a krmivo neskončilo v dýchací trubici. Pokud se to stane, morče je schopno se s tím sice vypořádat, ale je to pro něj zbytečný stres. Vydává zvuky jak při chrápání, kýchne si a tím vydáví nechtěné krmivo.
Strouhaná zelenina
Další možností jak přikrmovat morče pokud není po ruce RodiCare Instant je nastrouhat na struhadle jablko, okurek nebo salát na jemno tak, aby směs prošla stříkačkou. S mrkví moc dobré zkušenosti nemám, nejlépe jde nastrouhat samozřejmě jablko.
Pitný režim
Nesmí se zapomenout morčeti podávat voda. Když mělo naše morče problémy se zuby, nebylo schopné samo pít z napáječky a opět se muselo přejít na dávkování vody pomocí stříkačky. Občas jsem morče potěšila vodou z okurky, mrkve nebo heřmánkovým čajem.
Poraněné dásně a podpora jejich hojení
Po zákroku má morče často poraněné dásně. Je nezbytné, abychom mu pomohli dát dásně do dobré kondice. Nesmí dojít k zánětu a včasně zahojené dásně urychlují návrat k samostatnému jezení. K dezinfekci a prevenci proti zánětu slouží Tantum Verde - Kloktadlo a roztok pro ústní výplachy ředený vodou v poměru 1:6. Dále můžeme morčeti ulevit podáváním heřmánkového čaje.
Medikace
Po zákroku je nutná medikace. Podávají se minimálně léky proti bolesti (obvykle Meloxoral), případně antibiotika.
Co by morče nemělo jíst
Osobně bych se vyvarovala různým kaším pro malé děti, které jsem viděla doporučovat. Dále hodně lidí rozmáčí granule a mixuje je. Já to také zkoušela (zelené válečky, pěkně rozmočitelné). Morče se však jimi více dusilo, protože přece jenom obsahují malé kousky. Není to hladká kaše jak RodiCare Instant. Zpočátku bych byla opravdu pro RodiCare Instant a pokud se morče zotavuje, až tehdy zkusit rozmixované granule.
Pevná strava
Přibližně den po zákroku by se morče mělo snažit začít jíst samo. Ve své ubikaci by proto mělo mít také jeho oblíbené pochoutky. Začínala bych však s něčím měkčím, ať ho to neodradí. Například s hruškou, rozpůlenou okurkou, salátem. Také bych mu naservírovala seno a granule, kdyby dostalu chuť a bylo schopné je pozřít. Čím dřív morče začne samo jíst, tím lépe.
Závěrem
Péče o nemocné morče si žádá poměrně hodně úsilí a ne vždy lze morče uzdravit. Pokud někdo bojujete, ať už se zuby či jiným problémem, přeji hodně štěstí a pevné nervy.
Žádné komentáře:
Okomentovat